B1-Vitamin (tiamin)
A B1-vitamin egy vízoldékony vitamon. Így nem lehet túladagolni, mivel a fölösleg kiürül, nem raktározódig fel a szervezetben. Ezért naponta gondoskodni kell a beviteléről.
A tiaminként is ismert B1-vitamin nélkülözhetetlen a szervezetnek. A sejtek növekedésében és működésében kulcsfontosságú funkciót tölt be, valamint az energia háztartásban játszik fontos szerepet, ezáltal a folyamatos energiát igénylő szív- és agyműködés megfelelő működéséhez is rendkívül lényeges a folyamatos pótlása.
Segít a szénhidrát-anyagcserében résztvevő enzimek működését, megkönnyíti a szénhidrátok emésztését. Éppen ezért sokszor a szénhidrátbevitel függvényében adják meg a napi B1-vitamin szükségletét. Jelentősen hozzájárul az idegrendszer és a szellemi teljesítmény, tanulási képességek megfelelő működéséhez
Számos problémát okozhat a B1-vitamin hiánya.
Kezdeti szakaszában jellemző tünetek lehetnek: lehangoltság, gyengeség, koncentrálóképesség csökkenése, étvágytalanság , székrekedés, hasi fájdalmak.
Súlyosabb szakaszában jellemző tünetek lehetnek: idegrendszeri károsodás, memóriazavar, reflexzavar, ödéma, visszértágulat, szív- és érrendszeri tünetekkel társuló idegpálya károsodás.
A B1-vitamin hiánya okozza a beri-beri nevű betegséget, mely a fent említett B1-vitamin hiány súlyosabb szakaszában jellemző tünetek. Majd igen korán idegrendszeri károsodással (polineuritisz) járhat, mely a lábfejen égő érzést okoz, lábujjak zsibbadását, valamint lábikragörcsök formájában jelentkezik majd hosszú távon izomsorvadás, idegbénulások, is fellépnek. Hazánkban és a fejlett országokban az alkoholbetegség idézi elő, mivel a tartós alkoholfogyasztás jelentősen csökkenti a szervezet B1-vitamin-készletét.
B1-vitamin dús ételek:
gabonafélék héja, teljes kiőrlésű gabonafélék és a belőlük készült ételek, a dió- és mogyorófélék, sertéshúsok, máj