Bőrgomba ellen gyógynövényekkel

A bőrünk sok mindent kibír: meleget, hideget, szélfúvást, izzadást, de a gombák támadása ellen gyakran kiszolgáltatott. A bőrgomba különösen a nyári időszakban gyakori – strandon, uszodában, sportoláskor, vagy egyszerűen a fokozott izzadás miatt könnyen megjelenhet szervezetünkben.
Sokan zavarba jövünk, ha észrevesszük az első jeleit. Viszketés, kipirosodás, hámlás – ezek a tünetek nemcsak kellemetlenek, hanem makacsak is lehetnek. A jó hír viszont az, hogy nem mindig kell rögtön erős vegyszerhez nyúlni. A természet évszázadok óta kínál hatékony megoldásokat a gombás fertőzések ellen – csak tudnunk kell, melyik gyógynövény hogyan segíthet.
MIÉRT ILYEN GYAKORI A BŐRGOMBA?
A bőrgombák – legyen szó lábgombáról, hajlatok gombásodásáról, körömgombáról – meleg, nedves környezetben érzik jól magukat. Az izzadás, a zárt cipő, a műszálas ruhák, a közös zuhanyzók, szaunák vagy nyilvános strandok mind-mind kitűnő terepet jelentenek számukra.
A kor előrehaladtával még inkább veszélyeztetettek vagyunk:
- a bőr vékonyabb,
- lassabban regenerálódik,
- és sokan küzdünk valamilyen krónikus betegséggel (cukorbetegség, érszűkület), ami szintén kedvez a gombáknak.
Hogyan ismerjük fel a bőrgombát?
Jellegzetes tünetek:
- viszkető, hámló, kipirosodott foltok,
- repedező bőr főként a lábujjak között,
- fehéres, puha bőrfelületek,
- körmök elszíneződése, megvastagodása, törékenysége,
- hajlatokban (lágyék, hónalj) égő, kipállott bőr.
Ha ezeket tapasztaljuk, cselekednünk kell – minél hamarabb, annál egyszerűbben kezelhető.
De nézzük meg, hogy milyen gyógynövényeket vethetünk be bőrgomba ellen, hiszen a természetnek, mint mindenre, erre is van titkos fegyvere!
Teafaolaj – a természetes gombaölő klasszikus
A teafaolaj Ausztráliából származik, és mára világszerte ismert erős antimikrobiális és gombaellenes hatásáról. Külsőleg használva elpusztíthatja a gombákat, fertőtlenít, csökkentheti a viszketést és frissítheti a bőrt.
Hogyan alkalmazzuk?
Egy-két cseppet keverjünk semleges bázisolajba (pl. kókuszolaj), vigyük fel a fertőzött területre naponta 2-3 alkalommal, vagy készítsünk belőle lábfürdőt!
Fokhagyma – belső és külső segítő
A fokhagymát nem csak a konyhában használhatjuk. A benne lévő allicin erős gombaölő tulajdonsággal bír. Belsőleg erősíti az immunrendszert, míg külsőleg a zúzott fokhagymát bázisolajjal keverve kenhetjük a bőrre (érzékeny bőr esetén mindig teszteljük először!).
Körömvirág – nyugtat és gyógyít
A körömvirág kiválóan alkalmas a bőrgomba kiegészítő kezelésére, hiszen gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és regeneráló hatásokkal bírhat. Készíthetünk belőle kenőcsöt, vagy használhatjuk lemosóként főzet formájában.
Zsálya – természetes izzadás gátló
A túlzott izzadás melegágya a bőrgombának. A zsálya természetes verejtékezés-csökkentő, emellett enyhe gombaölő hatása is van. Használhatjuk lemosóként, lábfürdőként vagy zsályás hintőpor formájában.
Ezüstkolloid és propolisz – erős természetes fertőtlenítők
Külsőleg oldatként vagy kenőcsként segítenek a fertőzött bőrfelület tisztításában vagy a baktériumok és gombák visszaszorításában. A propolisz pedig nyugtathat, gyulladáscsökkentő hatással bírhat és gyorsíthatja a sebgyógyulást is.
Kakukkfű és levendula – illatos, de hatásos
Mindkét növény illóolaja erős fertőtlenítő. Fürdővízhez, lábfürdőhöz, lemosóhoz keverve csökkentheti a gombák szaporodását, frissíti a bőrt.
HOGYAN HASZNÁLJUK HELYESEN A GYÓGYNÖVÉNYEKET?
- Legyünk kitartóak! A természetes kezelés gyakran lassabban hat, de kíméletesebb.
- Mindig tisztítsuk meg a bőrt a kenés előtt.
- Tartsuk szárazon a bőrt, hajlatokat, lábujjközöket.
- Kiegészítésképpen figyeljünk a ruházatra: pamut zokni, jól szellőző cipő.
És ami nagyon fontos: belülről is erősítsük magunkat! A megfelelő vitaminbevitel (C-vitamin, cink), kiegyensúlyozott étrend és az immunrendszer karbantartása nélkül hiába kenjük kívülről a bőrt.
Bőrgomba? Természetesen van megoldás
A bőrgomba nem kellemes, de nem is legyőzhetetlen. A természetes gyógynövények és tiszta kivonatok kíméletesen, mégis hatékonyan segítenek, ha odafigyelünk a következetes használatra és a megelőzésre. Bőrünk nem csupán egy védőréteg – egészségünk tükre is. Vigyázzunk rá, és adjunk neki mindent, amivel a természet megajándékozott minket!
Természetesen, tisztán, tudatosan – így győzhetjük le a bőrgombát is.