Hogyan kerüld el a napégést?

A napfény ajándék: meleget, energiát, jókedvet ad. Szükségünk van rá – testileg-lelkileg. A napsütés segítheti a D-vitamin termelésünket, javíthatja a hangulatunkat, támogathatja az immunrendszerünket. De mint minden ajándékkal, a nappal is óvatosan kell bánnunk!
A közvetlen, erős napsugárzás bőrünket ugyanúgy károsíthatja, mint a hideg szél vagy a légszennyezés. A fiatal bőr még rugalmasabban regenerálódik, de negyven-ötven felett a napégés nyomai sokkal lassabban tűnnek el, és hosszú távon maradandó károkat okozhatnak. A napvédelem azonban nem csak naptej kérdése. Tudatosság, természetes támogatás és odafigyelés – ez a három dolog együtt segít, hogy élvezzük a napfényt, ne szenvedjünk tőle.
MIÉRT VESZÉLYES A NAPÉGÉS?
A napégés valójában a bőr gyulladásos állapota, amit az UV-B sugárzás okoz. Egy enyhe pirulás is károsítja a bőrsejteket – a hámlás pedig annak a jele, hogy a szervezet próbál megszabadulni a sérült sejtektől. A napégés rövid távon:
- fájdalmas, égő érzést okoz,
- kipirosodást, hólyagosodást,
- bőrérzékenységet,
- folyadékvesztést eredményez.
Hosszú távon pedig:
- felgyorsíthatja a bőr öregedését (ráncok, pigmentfoltok, fakóság),
- gyengítheti a bőr védekezőképességét,
- növelheti a bőrrák kialakulásának esélyét.
HOGYAN VÉDEKEZZÜNK? – GYAKORLATBAN ÉS TERMÉSZETESEN
ISMERJÜK A NAPSZAKOKAT!
Míg korábban mindig arról szóltak a hírek nyáron, hogy dél és három óra között ne menjünk a napra, ma már tudjuk, hogy 11 és 16 óra között lehet a legerősebb az UV-sugárzás. Ha tehetjük, ilyenkor húzódjunk árnyékba, vagy tartózkodjunk beltéren. Egy nyári séta, kertészkedés vagy strandolás inkább a reggeli vagy a késő délutáni órákban legyen.
NE CSAK A NAPTEJEKBEN BÍZZUNK
A fényvédő krémek fontosak – de nem mindenhatóak! Egy átlagos naptej 2-3 órát véd, utána újra kell kenni. Válasszunk ásványi szűrőt tartalmazó, természetes fényvédőket, amelyek fizikai pajzsként verik vissza a napsugarakat, nem szívódnak be a bőrbe.
ÖLTÖZZÜNK OKOSAN
Sokszor elfelejtjük, hogy a ruházat az egyik legjobb napvédő. Világos, természetes anyagból készült bő ruhák, kalap, UV-szűrős napszemüveg – ezek mind-mind védenek anélkül, hogy bármit kennünk kellene. Ma már nagyon szuper UV-szűrős felsőket is be lehet szerezni és érdemes is, ha több órát tervezünk a strandon vagy a napon eltölteni.
ÁRNYÉK, NAPERNYŐ, SÁTOR
Strandoláskor ne hagyjuk magunkat hosszú órákig a tűző napon. Egy napernyő, árnyékos pihenőhely sokszorosan meghálálja magát. És ne feledjük: vízben is le lehet égni, mert a vízfelszín visszaveri a napsugarakat.
HIDRATÁLJUNK BELÜLRŐL
A bőr védekezőképessége összefügg a hidratáltságunkkal. Igyunk sok tiszta vizet, gyógynövényes teákat (például csalán, menta). A megfelelő folyadékbevitel csökkentheti a kiszáradást és támogathatja a bőr regenerációját.
FOGYASSZUNK BŐRVÉDŐ ÉTELEKET
Bizonyos vitaminok és növényi hatóanyagok belülről erősíthetik a bőrt: a béta-karotin (sárgarépa, sütőtök, sárgabarack) például segíthet a bőr természetes fényvédelmében, a likopin (paradicsom, görögdinnye) pedig antioxidáns, védheti a bőrsejteket. A C- és E-vitamin támogathatják a bőr kollagén termelését, gyorsíthatják a regenerációt. Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak lehetnek és segíthetnek megőrizni a bőr nedvességtartalmát.
TERMÉSZETES BŐRNYUGTATÁS NAPOZÁS UTÁN
Előfordulhat, hogy minden óvatosság ellenére kicsit megkap a nap. Ilyenkor fontos a gyors regenerálás. Mi az alábbiakat javasoljuk:
- Aloe vera gél – hűsít, nyugtat és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezhet.
- Körömvirág krém – segítheti a bőr gyógyulását.
- Levendulás vagy kamillás borogatás – csökkentheti az égő érzést.
- Propoliszos balzsam – fertőtlenítő és regeneráló hatása lehet.
Ezeket bátran kombinálhatjuk is, hiszen mind kíméletes és természetes megoldás.
NAPFÉNY ÉS TUDATOSSÁG KÉZ A KÉZBEN
A napfénytől nem félni kell, hanem okosan bánni vele. A bőrünk évtizedekre raktározza a napsugárzás hatását – ezért minden leégés megelőzése befektetés a jövőnkbe. Hiszünk abban, hogy a természet bölcsessége, a tudatos életmód és a helyes bőrápolás együtt tudja megadni azt a védelmet, amivel élvezhetjük a nyarat – anélkül, hogy az később fájdalmat vagy egészségügyi kockázatot okozna.
Használjuk ki a napot – de ne hagyjuk, hogy kárt tegyen bennünk. Legyen a nyár a feltöltődés ideje – napégés nélkül, természetesen!