Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

Mit NE csináljunk, ha leégtünk a napon?

Mit NE csináljunk, ha leégtünk a napon?

A nyár egyik árnyoldala: a napégés. Bármennyire vigyázunk, bármilyen gondosan kenjük magunkat, előfordul, hogy egy hosszabb séta, kertészkedés, vízparti pihenés után estére pirosan, feszülő bőrrel találjuk magunkat a tükör előtt. Ismerős? De nézzük, mit tehetünk!

Ilyenkor gyorsan nyúlunk valamihez, amivel csillapítjuk a fájdalmat. De éppen itt jön a hiba: sok régi, „házi praktika” valójában többet árt, mint használ, úgyhogy összeszedtük a leggyakoribb tévhiteket, amiket jobb elkerülni, ha leégtünk, és mutatjuk, mit csináljunk helyettük.



Tévhit: A napégést gyorsan le kell dörzsölni

Sokan úgy gondolják, ha a leégett bőrt dörzsölgetjük (pl. durva törölközővel vagy szivaccsal), akkor „könnyebben lejön”, hamarabb lehámlik, és tisztul a bőr.

Miért NE tegyük?

  • A napégés valójában a bőr gyulladása és sérülése. Ha ledörzsöljük, csak tovább roncsoljuk a hámréteget, megnöveljük a gyulladást, sőt akár sebesedést, fertőzést is okozhatunk.

HerbaTIPP: Legyünk kíméletesek! Langyos zuhany, finom törölközés puha törölközővel, majd bőrnyugtató, természetes krém (pl. aloe vera gél, körömvirág) sokkal többet ér.



Tévhit: Olajjal vagy vajjal kell bekenni

Még ma is él a „nagymama-tipp”, hogy vajjal, margarinnal, napraforgóolajjal kell bekenni a leégett bőrt, mert „puhítja”.

Miért NE tegyük?

  • Az olajos, zsíros réteg lezárja a bőrt, megakadályozza a szellőzést és a hőleadást. A bőr belül forrósodik, a gyulladás fokozódik, lassul a regeneráció. Ráadásul fertőzésveszélyt is növelhet!

HerbaTIPP: Válasszunk vízbázisú, hűsítő, gyulladáscsökkentő természetes készítményeket: aloe vera, propolisz, kamilla vagy körömvirág alapú gél, permet vagy kenőcs sokkal kíméletesebb.



Tévhit: Jéggel kell hűteni

Első gondolat: fáj, ég, tehát gyorsan jégkockát, jeges zacskót teszünk rá.

Miért NE tegyük?

  • A jég hidegsokkot okozhat a bőrnek, ami már eleve sérült. Fagyási mikrosérüléseket okozhatunk, ami rontja a helyzetet.

HerbaTIPP: Langyos vagy hűvös, de nem jeges borogatás! Kamillatea, körömvirág főzet vagy aloe vera permet tökéletesen elég. A cél: fokozatos hűtés, nem sokkolás.



Tévhit: Újra napra mehetünk, hogy „barnuljunk”

Sokan azt hiszik: ha másnap rámegyünk még egy adag napra, akkor a piros bőr majd szépen lebarnul.

Miért NE tegyük?

  • A leégett bőr már gyulladt, védekezőképessége gyenge. Újabb UV-terheléssel még mélyebb károsodást, hólyagosodást, súlyosabb égést okozunk. Ez később bőrrákot is kockáztat.

HerbaTIPP: Adjunk időt a regenerálódásnak! Amíg a bőr piros, hámlik, húzódik, addig árnyékban vagy hosszú ruhában legyünk, és kerüljük a direkt napfényt.



Tévhit: Ecettel kenjük be

A népi gyógyászat szerint a napégésre jó az ecet: lehúzza a hőt. Való igaz, hogy hűsít – de csak rövid távon.

Miért NE?

  • Az ecet savas kémhatása irritálja a sérült bőrt, csíp, szárít, és fokozhatja a gyulladást.

HerbaTIPP: Használjunk természetes növényi kivonatot. Kamillatea, levendulás víz, körömvirág főzet, aloe vera permet – ezek nyugtatják, nem bántják a bőrt.



Tévhit: Nem kell inni, „csak kívül fáj”

Kevesen gondolnak bele, hogy a napégés miatt belülről is veszítünk folyadékot. A gyulladás hőt von el, a bőr párologtat, a szervezet dehidratálódik. Ezért NE feledkezzünk meg a hidratálásról! Napégéskor is igyunk sok tiszta vizet, gyógynövényes teát (csalán, menta), frissítő limonádét. Segít a regenerációban és a méregtelenítésben.



Tévhit: Majd magától elmúlik, nem kell ápolni

A legtöbben legyintenek: „Két nap és lehámlik, kész.” Csakhogy minden napégés maradandó nyomot hagy a bőrben: sejtszintű károsodás, korai ráncosodás, pigmentfoltok, bőrrák kockázat. Ezért fontos a tudatos regenerálás.

HerbaTIPPek:

  • Ápoljuk naponta többször.
  • Tápláljuk belülről: C-vitamin, E-vitamin, cink.
  • Kerüljük a forró fürdőt, szaunát.
  • Adjunk időt a bőrnek.



Ne essünk a rossz szokások csapdájába!

A napégés bárkivel megtörténhet – de hogy mit teszünk utána, az rajtunk múlik. A legnagyobb eredményt akkor érjük el, ha tudatosan ápoljuk magunkat, nem hallgatunk káros tévhitekre, és hiszünk abban, hogy a természet bölcs – ha jól használjuk.

Legyünk okosabbak, mint a nap! Ápoljunk természetesen, regeneráljunk tudatosan – nyáron is.