Véradás jótékony hatása a szervezetre – amikor adunk, közben kapunk is

Sokan úgy gondolnak a véradásra, mint egy önzetlen gesztusra, amivel mások életét menthetjük meg. És valóban: egyetlen véradással akár három ember életét is segíthetjük. De amit kevesebben tudnak, az az, hogy a véradás nemcsak annak jó, aki kapja – hanem annak is, aki adja.
A véradás egyszerre szól a testünkről és a lelkünkről is és vannak egészségügyi előnyei is, úgyhogy, ha szervezetünk alkalmas rá, akkor érdemes rendszeresen beiktatni az életünkbe a véradást. Szerencsére ma már egyre több munkahely szervezi meg helyben a véradást, de akár saját magunk is jelentkezhetünk irányított véradásra vagy éppen, ha nagyvárosban élünk, akkor lehetőségünk van a véradót is felkeresni nyitva tartási időben. Fontos azonban kiemelnünk, hogy ez nem azonos a plazma adással, amelyre több településen is van lehetőség. A véradó állomások legtöbbször a nagyobb városok kórházaiban vagy annak közelében találhatóak meg.
MI TÖRTÉNIK A SZERVEZETÜNKBEN VÉRADÁSKOR?
Amikor vért adunk, szervezetünkből kb. 450 ml vért vesznek le. Ez a mennyiség a teljes vérkészletünk mintegy 8-10%-át jelenti, amelyet a test rövid időn belül pótol. A csontvelő új, friss vérsejteket kezd el termelni, ezáltal pedig beindul egy természetes regenerációs folyamat. A véradás nem csupán „egyszeri esemény” a testünkben – hanem egy gyors sejtszintű megújulás indítómotorja, amely hatással lehet az immunrendszerre, a keringésre, a vas- és zsírháztartásra, sőt a szív- és érrendszer állapotára is.
A VÉRADÁS 6 JÓTÉKONY HATÁSA A SZERVEZETRE
- Elősegítheti a vérképzést, frissítheti a szervezetet
A véradás után a test automatikusan új vörösvérsejteket kezd termelni. Ez segít „kitakarítani” az öreg, kevésbé hatékony vérsejteket, és frissebb, fiatalabb vérkészletet hoz létre. Ez különösen középkorúként lehet hasznos, amikor a sejtszintű megújulás már lassabb ütemű.
- Csökkentheti a vasfelhalmozódás kockázatát
Túl sok vas a szervezetben – különösen férfiaknál – káros lehet, mert fokozza az oxidatív stresszt, és elősegítheti a szív- és érrendszeri betegségek. Rendszeres véradással szabályozhatjuk a vasraktárakat, és csökkenthetjük a szívbetegségek kockázatát is.
- Segíthet fenntartani az érfalak rugalmasságát
A vér „felfrissítése” hozzájárulhat az érrendszer egészséges működéséhez. A rendszeresen vért adók körében alacsonyabb az érelmeszesedés és a stroke előfordulása – feltételezhetően a fokozott keringési aktivitás és a vérzsírszint csökkenése miatt.
- Megmozgathatja az immunrendszert
A véradás egy „mikrotrauma”, amelyre a szervezet válaszként aktiválja az immunrendszert. Ez természetes módon mozgósítja a szervezet védekező mechanizmusait, serkenti a regenerációt, és javítja a sejtszintű működést.
- Mentálisan is pozitív hatással lehet
A tudat, hogy segítettünk másokon, csökkentheti a stresszt, növelheti az önértékelést, és javíthatja a lelkiállapotot is, hiszen véradás után gyakran érezzük magunkat „könnyebbnek”, nyugodtabbnak – nem véletlenül.
- Ingyenes szűrésekkel jár
Minden véradást megelőz egy alapvető egészségügyi vizsgálat: vérnyomásmérés, hemoglobinszint-ellenőrzés, fertőző betegségekre szűrés. Ez kiváló lehetőség arra is, hogy tájékozódjunk szervezetünk aktuális állapotáról, és időben észrevegyük az esetleges problémákat.
KI ADHAT VÉRT ÖNKÉNTESEN?
Ha komolyak a szándékaink, akkor először mindenképpen érdemes az Országos Vérellátó Szolgálat weboldalát felkeresni, hiszen lehetnek olyan gyógyszerek, múltbeli betegségek, kezelések vagy esetleg nemrégen történt külföldi utazások, amelyek befolyásolhatják alkalmasságunkat. De vannak olyan alapinformációk, amelyek mindig érvényesek:
- az önkéntes véradó 18-65 év közötti lehet;
- a testsúlya 50-140kg között van.
A nők évente legfeljebb négy alkalommal adhatnak vért, de a férfiak már legfeljebb öt alkalommal is ellátogathatnak véradásra és egy-egy véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie, hiszen ennyi időre a szervezetnek is szüksége van, hogy regenerálódjon.
MIT TEHETÜNK A VÉRADÁS UTÁN, HOGY MÉG JOBBAN TÁMOGASSUK A SZERVEZETET?
A véradás után a szervezetünk „újjáépítési üzemmódba” kapcsol. Ebben az időszakban különösen fontos, hogy természetes módon támogassuk a regenerációt.
Ajánlott gyógynövények és hatóanyagok:
- Csalántea – vérképző, tisztító hatású.
- Cékla – vasban és folsavban gazdag, segíti a vérképzést.
- Csipkebogyó és homoktövis – C-vitaminban gazdag, támogatja az immunrendszert.
- Máriatövis – támogatja a máj méregtelenítő munkáját.
Fontos azonban az, hogy ha véradásra készülünk, akkor az adott napon igyunk bőségesen (víz, gyógytea), pihenjünk többet, és kerüljük a túl megerőltető fizikai munkát.
A véradás ajándék – másoknak és magunknak is
A véradás egyszerre emberi gesztus, közösségi felelősségvállalás és egészségmegőrző eszköz. Mi, a Herbadoctor közösségében tudjuk, hogy az egészség nem egy tabletta, hanem egy életforma. A természetes gyógymódok, a megelőzés, és az ilyen egyszerű, mégis hatásos gesztusok, mint a véradás, képesek hosszú távon megőrizni testi-lelki egyensúlyunkat.
Adjunk vért – és közben adjunk magunknak is egy esélyt az egészségesebb életre.